•  x 

  Shporta e blerjeve është bosh
 • arna fjetjeje


dorëzim Dorëzimi i shpejtë: përmes kutisë letre ssl Pagesë e sigurt SSL më i lartë Blerje e sigurt: dyqan në internet me vlerë ruajTransporti falas mbi 50 €, -

Përbërësit natyral

Ju mund të ndani pjesët e fjetjes BonoSana në përbërësit kryesorë dhe përbërësit e përzierjes:

1. Përbërësit kryesorë natyrorë:

Magnez (400mg)

Studime të ndryshme shkencore tregojnë se magnezi luan një rol të rëndësishëm në gjumë. Magnezi është një mineral i zakonshëm dhe çdo qelizë në trupin e njeriut ka nevojë për këtë mineral. Magnezi është i përfshirë në rregullimin e kortizolit të hormonit të stresit dhe magnezi zvogëlon prodhimin e kortizolit. Kërkimet tregojnë se kur magnezi është shumë i shkurtër, gjumi është më i lehtë dhe i shqetësuar. Studimet shkencore kanë treguar që magnezi stimulon trupin të prodhojë vetë melatonin.

Kaliumi (65mg)

Kaliumi gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në gjumë. Kaliumi është një kripë thelbësore minerale që nganjëherë quhet "kripa e mirë". Ajo është e njohur më së miri për rolin e saj në rregullimin e presionit të gjakut dhe bashkëvepron me magnez për të përmirësuar gjumin, ndër të tjera. Një mungesë e kaliumit mund të shkaktojë lodhje dhe pagjumësi. Kur mendoni për kalium, shpejt mendoni për banane. Edhe pse bananet janë mjaft burim i mirë i kaliumit, ai nuk është burimi më i mirë. Bananet përmbajnë rreth 10% të lejës ditore të rekomanduar, që është mjaft pak.

5-HTP ose L-triptofan (65mg)

5-HTP qëndron në 5-hidroksitriptofan dhe ky është një aminoacid. Kjo substancë siguron prodhimin e serotoninës dhe kjo stimulon prodhimin e melatoninës. Ekzistojnë prova të bollshme që marrja e 5-HTP ndihmon me pagjumësinë sepse ka një efekt narkotik. Sidoqoftë, nuk duhet të përdorni 5-HTP si një "përbërës kryesor" kundër pagjumësisë. Rritja e nivelit të serotoninës mund të sigurojë që substancat e tjera si dopamina të zvogëlohen. 5-HTP gjithashtu mund të përmirësojë efektin e, për shembull, kundër depresioneve, që shkakton një tepricë të serotoninës. Përdorimi i 5-HTP është më i mirë nëse është pjesë e një formulimi në një sasi të vogël. Atëherë mund të forcojë substanca të tjera ose të veprojë si një nudge.

Zink (5mg)

Zinku është një element gjurmë dhe ky është një mineral për të cilin ju duhet vetëm një sasi e vogël. Janë bërë studime të shumta që tregojnë se një përqendrim i lartë i zinkut mund të lidhet drejtpërdrejt me rënien më të mirë të gjumit. Përveç kësaj, zinku mund të ju ndihmojë të përmirësoni kohëzgjatjen e gjumit dhe cilësinë e gjumit.

2. Përzierje e përbërësve natyralë (gjithsej: 6mg)

EXTRACT i rrënjës Valeriane (Valeriana officinalis)

Valerian është zyrtarisht një ilaç (bimor) dhe është vërtetuar shkencërisht se promovon gjumin. Rrënja e bimës valeriane përmban acid valerik dhe ai vepron si një transmisionues neuro në sistemin nervor dhe ka një efekt qetësues dhe qetësues. Acidi valerik kontakton receptorin GABA në tru. Ky është një receptor i rëndësishëm që relakson muskujt dhe zvogëlon ndjenjat e ankthit ose trazirat.

EXTRACT Lule pasioni (Passiflora caerulea)

Passiflora u bë e njohur në Evropë në shekullin e 16-të si një çaj qetësues pasi u zbulua në Peru. Jo shumë kërkime janë bërë për Passiflora, por dihet që kanë veti analgjezike dhe mund të përmirësojnë cilësinë e gjumit.

EKSTAR E Ashwaghandha

Ashwagandha është një adaptogen qetësues që mbështet trupin për të balancuar. Një adaptogen aktivizon trupin për të përmirësuar aftësinë e tij të vetë-shërimit. Indikacionet për ashwagandha bazohen në aplikime tradicionale, studime preklinike dhe një numër të kufizuar studimesh klinike. Ashwagandha është e sigurt për t'u përdorur edhe në doza më të larta dhe përdorim afatgjatë.

Ekstrakt KAMONMILLE

Kamomili është një nga bimët medicinale më të lashta të njohura për njerëzimin. Lulet e thara të kamomilit përmbajnë shumë terpenoide dhe flavonoide që kontribuojnë në vetitë e tij medicinale. Përgatitjet e kamomilit zakonisht përdoren për shumë sëmundje njerëzore siç është pagjumësia. Kamomili konsiderohet gjerësisht si një qetësues i butë dhe nxitës i gjumit. Efektet qetësuese mund të vijnë nga flavonoidi, apigenina që lidhet me receptorët benzodiazepinë në tru.

L-theanine

L-theanina është një aminoacid që gjendet në gjethet e çajit dhe u zbulua nga shkencëtarët japonezë. L-theanina ndihmon trupin tuaj për t'u çlodhur dhe ka një efekt nxitës të gjumit, pasi mund të shkaktojë një numër procesesh në trurin tuaj. Në këtë mënyrë ndihmon trurin tuaj të prodhojë më shumë GABA (acid gamma-aminobutyrik), serotonin dhe dopaminë. Këto substanca quhen gjithashtu neurotransmetues dhe ato rregullojnë proceset e gjumit.

melatonin

Melatonina është një hormon që prodhohet tek njerëzit në gjëndrën pineale (gjëndër pineale) nga serotonina dhe çlirohet në gjak dhe lëngun cerebrospinal në një sasi që ndryshon me kohën e ditës. Ndikon në ritmin e gjumit-zgjimit dhe ritmin riprodhues në shumë specie të kafshëve.

Hop (humulus lupulus)

Ekstrakti i hopit është ekstrakt i rrëshirës i pastër që përmban acide alfa, acide beta dhe vajra hopi. Hop përdoret në mjekësinë barishtore në një mënyrë të ngjashme me valerianin, si një trajtim për ankthin, shqetësimin dhe pagjumësinë.

DO T R REMOHNI KESTU Simbolet

Lodhje gjatë ditës

Lodhje gjatë ditës

Fokusi i dobët

Fokusi i dobët

Ankthi dhe Stresi

Ankthi dhe Stresi

Luhatje humori

Luhatje humori

 • Buy & Try

  Fijet e gjumit ju ndihmojnë të bini në gjumë më mirë, të flini gjumë dhe të zgjoheni më shumë të pushuar.
  • Dorëzim i shpejtë, në magazinë
  • Metoda e pagesës së sigurt SSL
  • Blerje e sigurt: anëtarja ValueShop
  • Metodat më të pagesave ndërkombëtare të pranuara!

  Buy & Try

Ne përdorim cookie për t'ju garantuar përvojën në faqen tonë të internetit në mënyrën më të mirë të mundshme. Nëse vazhdoni të përdorni faqen e internetit, supozojmë se jeni dakord.